Szrama na policzku mężczyzny może rozniecić ogień w sercu kobiety mającej ochotę na miłosny flirt. Do takiego wniosku doszli naukowcy skupieni wokół Roberta Burrissa z University of Liverpool po przeprowadzeniu ciekawego doświadczenia. Okazało się bowiem, że kobiety uznają blizny za symbol męskości, a ponieważ męski wygląd ma związek z wysokim poziomem testosteronu, zwiększa on szanse na wydanie na świat zdrowego i silnego potomstwa.

W doświadczeniu wzięło udział 179 studentów. Naukowcy przygotowali po 24 zdjęcia kobiet i mężczyzn, a następnie wybrali z nich te, które przedstawiały twarze dość przeciętne. Niektóre z twarzy na fotografiach posiadały długie szramy na czole, skroni lub policzku. Ochotnicy biorący udział w badaniu zostali poproszeni o ocenę atrakcyjności twarzy oraz o określenie, w jaki sposób mogły powstać widoczne na twarzach blizny. 

Doświadczenie wykazało, że blizny na twarzach mężczyzn częściej niż na twarzach kobiet uważane były za skutki przemocy. Okazało się również, że dla przelotnych przygód miłosnych kobiety częściej skłonne były wybrać mężczyznę ze szramą. Niestety, blizny nie mają żadnego wpływu na to, czy przelotna znajomość i zauroczenie przerodzą się w trwały związek — na męża kobiety wybierały raczej mężczyzn bez blizn — podświadomie traktowani byli oni bowiem jako osoby łagodne i troskliwe. W przypadku potencjalnych kandydatek na żonę, jak również kobiet na jedną noc mężczyźni wybierali zarówno kobiety z bliznami, jak i bez.  

Naukowcy podkreślają, że blizny w wielu kulturach, nie tylko w społeczeństwach prymitywnych, uważane są za symbole siły i dojrzałości. W indiańskim plemieniu Janomamów zamieszkującym Wenezuelę maluje się twarz, podkreślając blizny pozostałe po ranach otrzymanych w rytualnych próbach męskiej wytrzymałości. Jak dowodzi jednak najnowsze doświadczenie —blizny traktowane są w ten sposób nie tylko w społeczeństwach prymitywnych, lecz również w rozwiniętych cywilizacjach.

Sprawozdanie z badania zostało opublikowane w magazynie Personality and Individual Differences. JSL

źródło: www.liv.ac.uk