Dobre maniery, ogłada, wychowanie, savoir vivre... Brzmi nieco pompatycznie, prawda? Wielu osobom wydaje się, że etykieta sprowadza się do właściwego rozłożenia sztućców. Tymczasem dotyczy ona bardziej satysfakcjonujących relacji międzyludzkich. Warto więc zaktualizować znaczenie „grzeczności” i spojrzeć na nią raczej jak na zbiór wskazówek, które ułatwiają relacje i usprawniają komunikację. Jest to zatem wiedza, jak z szacunkiem odnosić się do innych i świadomość jak nasze działania wpływają na otoczenie.

Idąc tropem portalu howstuffworks.com postanowiliśmy przyjrzeć się kilku standardom, które już prawie nie obowiązują. Może warto zrobić sobie z nich powtórkę?

 

1. Zostawianie karteczek z podziękowaniem

Ktoś zrobił ci przysługę, pomógł w czymś, pożyczył coś? Wiadomość tekstowa z „dziękuję” i ikoną kwiatka to owszem miły gest, ale bardzo… leniwy. Nie ma tej samej mocy co odręcznie napisany liścik. Wartość podziękowania wzrasta jeśli osoba, która wyraża wdzięczność, wykona choćby najmniejszy wysiłek: wybierze kartkę, wyślę ją lub zaniesie. To okazanie szacunku i uznania dla czyjejś troski i życzliwości. Niestety odręcznie pisane podziękowania to sztuka, która odchodzi w zapomnienie.

Warto w takiej notatce ująć nie tylko wyrazy wdzięczności, ale napisać też w jaki sposób wpłynęła na nas okazana pomoc albo jak zamierzamy użyć otrzymany prezent (mile widziane trzydzieści lub więcej słów). Lepiej też nie zwlekać z podarowaniem takiej kartki - najpóźniej miesiąc od wyświadczonej przysługi.

 

2. RSVP: udzielanie odpowiedzi na zaproszenie

RSVP, czyli skrótowiec pochodzący od répondez s’il vous plaît („proszę odpowiedzieć”), umieszczany jest na zaproszeniach, gdy gospodarz oczekuje potwierdzenia przybycia. Coraz więcej osób z lekkością przyjmuje zaproszenia, by w ostatniej chwili odwołać przybycie, część nie potwierdza a i tak przychodzi…To brak szacunku wobec organizatora. I najzwyczajniej kłopot - bo nie wiadomo ile kupić tortów i czy nie zabraknie dla nikogo pizzy. Goście powinni potwierdzić przybycie/nieobecność w ciągu 24 godzin od otrzymania zaproszenia. Jeśli nie są pewni, czy uda im się wziąć udział, powinni o tym poinformować gospodarza.