Psychiatra David Nutt i badacz substancji psychoaktywnych z Imperial College London wraz ze swoim zespołem badaczy zestawili pięć najbardziej uzależniających substancji porównując zarówno dane naukowe jak i relacje osób uzależnionych. W 2007 roku opublikowali fascynujące wyniki swojej pracy.

5. Alkohol

W przeciwieństwie do większości innych substancji odurzających jest nie tylko legalny, ale i aprobowany przez kulturę jako ważny element naszych rytuałów społecznych. W testach naukowców otrzymał 1,9 na 3 możliwe punkty. 

Wywiera on wiele efektów na nasz mózg. W laboratoriach obserwowano, że u zwierząt potrafił podnieść poziom dopaminy o 40-360%. Oczywiście im więcej testowane zwierzęta piły, tym poziom był wyższy. 

Około 22% osób, które próbują alkoholu stanie się od niego uzależnionych na pewnym etapie życia.  

Według WHO na całym świecie około 2 miliardy ludzi z niego korzysta, a około 3 milionów zmarło z jego powodu tylko w 2012. Przyczyną były uszkodzenia ciała spowodowane używaniem alkoholu. Badania innych zespołów naukowych także wskazują alkohol jako najbardziej niebezpieczny z narkotyków, jednak nie najbardziej uzależniający. 

Jak uzależnia? (skala 1-3)
Przyjemność: 2,3
Psychiczne uzależnienie: 1,9
Fizyczne uzależnienie: 1,6