Fundacja powtórzyła badanie wykonane w 2012, by sprawdzić jak zmieniły się warunki i ewentualne zagrożenia dla dzieci w Polsce. Skala, jak przekonują autorzy, nie zmieniła się znacząco, ale i bez zmian jest naprawdę poważna. Dopełnieniem liczb jest zdecydowanie niewystarczająca ilość programów profilaktycznych i mała dostępność pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. To właśnie na pierwszym miejscu znalazła się przemoc rówieśnicza, której młodzi doświadczają w szkole oraz poza nią. Niestety, nie kończy się ona wraz z dotarciem do domu, bo oprawcy chętnie wykorzystują internet do dalszego gnębienia. W ten sposób nie ma dokąd uciec. 

Dzwonią i piszą dzieci borykające się z samotnością i poczuciem bezsilności. Z każdym rokiem przybywa tych, którzy zmagają się z myślami samobójczymi - pisze na swojej stronie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dom także często nie jest bezpiecznym miejscem. Z danych fundacji wynika, że to drugie po środowisku rówieśników miejsce, gdzie dzieci doświadczają najwięcej przemocy – ze strony bliskich. W tym roku do badań wliczono także klapsy (jako przemoc fizyczna), stąd jej wyższy wynik niż w 2012 roku. 

„Dużo więcej nastolatków miało obciążające doświadczenia seksualne, czyli doświadczyło zachowań seksualnych bez kontaktu fizycznego, szczególny wzrost zaobserwowaliśmy w doświadczeniu bycia zmuszanym do oglądania czyichś miejsc intymnych (z 2% do 9%), głównie przez znajomych rówieśników, podejrzewamy, że może to dotyczyć również otrzymywania niechcianych zdjęć miejsc intymnych, będziemy się temu przyglądać” - piszą  autorzy w podsumowaniu raportu. 

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła także liczba dzieci, które padają ofiarą przestępstw (z 27% do 32%). Najczęściej sprawcami są znajomi mężczyźni, a ofiarami chłopcy. Wśród niepokojących danych jest jedna zmiana na lepsze: mniej jest dzieci, które były świadkami przemocy domowej (spadek z 18% do 13%) i nieznacznie wykorzystania seksualnego (z 9% do 7%).

Raport bierze pod lupę nie tylko przemoc, prezentuje dokładne dane na temat samobójstw i samookaleczania się dzieci. Aż 16% młodych respondentów przyznało, że „cięło się”, 7% próbowało się zabić, tyle samo ma poczucie, że nie ma do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc.