1. Czas i tak mija

Nieważne, czy zdecydujesz się spędzić kolejny miesiąc za biurkiem, czy założyć na plecy plecak i wyruszyć w nieznane. Jakakolwiek będzie twoja decyzja, czas i tak minie i za jakiś zobaczysz kilka nowych zmarszczek. Czas zrobi swoje i tak. To, na co mamy wpływ to to, co jest w naszej głowie – niespełnione marzenia czy piękne wspomnienia?

 

2. Uśmiech na twarzy

Prawdopodobnie żadne badania naukowe nie potwierdziły jeszcze dobrego wpływu podróżowania na zdrowie psychiczne, ale wystarczy, że przypomnimy sobie radość, którą czujemy w czasie wyjazdów, nawet tych krótkich weekendowych. Dzięki wojażom poziom endorfiny i oksytocyny w naszym organizmie zdecydowanie wzrasta, a ludziom, którzy często jeżdżą po świecie uśmiech nie schodzi z twarzy. Podróżowanie ładuje naszą wewnętrzną baterię. Sprawia, że do codziennych problemów nabieramy zdrowego dystansu.

 

3. Poznasz siebie

Z pewnością w czasie podróży nawiążesz wiele międzynarodowych przyjaźni. Oprócz nich jest jeszcze jedna relacja, na której się skupisz - relacja z samym sobą. Podczas wędrówki dowiadujemy się o sobie nowych rzeczy, mamy sporo czasu, by się nad sobą zastanowić. To pierwszy krok w procesie samoakceptacji. Buddyjski mnich Den Den napisał kiedyś:, „Jeśli staniesz się przyjacielem ze sobą samym, to już nigdy nie będziesz samotny”.

 

4. Rozwój

Najlepszy projekt, nad którym kiedykolwiek pracowaliśmy to nie ten, nad którym siedzieliśmy nocami, by zaimponować szefowi. Najważniejszym projektem swojego życia jesteś ty. Julia Zimmermann i Franz Neyer z The Journal of Personality and Social Psychology zbadali, w jaki sposób podróże wpływają na rozwój osobowości. W badaniu wzięło udział kilkuset studentów z Niemiec. Badacze byli zainteresowani, jaki wpływ na naszą osobowość ma dłuższa podróż. Przed wyjazdem, uczestnicy zostali poddani pomiarowi poziomu takich wymiarów osobowości, jak: ekstrawersja, ugodowość, otwartość na doświadczenie, sumienność i stabilność emocjonalna. Po powrocie z eskapady testy zostały wykonane ponownie. Przeprowadzone badania wykazały wzrost poziomu otwartości, ugodowości oraz stabilności emocjonalnej wśród uczestników.

Podejmując decyzję o długiej zagranicznej podróży, godzimy się na opuszczenie strefy komfortu. Jesteśmy zmuszeni przystosować się do nowej kultury i nowo poznanych osób. Rozwój naszej otwartości zależy od poziomu naszego zaangażowania w relacje w nowym środowisku. Doświadczenie spotykania zupełnie różnych od nas ludzi pomaga natomiast w człowieku ugodowość. Osoby podróżujące bogacą się również o szerszą życiową perspektywę, co z kolei ma wpływ na podejście do zmian - te przyjmowane są z mniejszą emocjonalnością. 

 

5. Otworzysz się na nowe

Brzmi banalnie? Ale to prawda! W podroży zanurzamy się w innej kulturze, egzotycznych smakach i nigdy wcześniej nienapotkanych zwyczajach. Nowe otoczenie sprawia, że nabieramy świeżego spojrzenia i mimowolnie otwieramy się na nowe doświadczenia. W obcym kraju wszystko jest nowe i aby mieć opinię na dany temat, nie mamy wyjścia - musimy przełamać się i spróbować wszystkiego sami.